Bölge Yatırımı
 • Neden Samsun
   Neden Samsun
   Liberal ve yeniliklere açık bir yatırım ortamı
   Farklı bölgelerden aldığı göç ile farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin tek metropolüdür. Köklü bir devlet üniversitesi ile birlikte bir de vakıf üniversitesine sahiptir. Samsun’da OVM Enerji, Metro, Baumax, Anemon ve Shareton gibi pek çok yabancı grubun yatırımları bulunmaktadır.
    
   Gelişmiş altyapı
   Samsun Karadeniz’in en büyük ticaret ve sanayi şehridir. Lojistik imkanları, sanayi altyapısı ve insan kaynakları ile yeni fırsatlar sunmaktadır. Samsun’da 4 adet organize sanayi bölgesi bulunmakta Havza’da Ankara yoluna 2 km. mesafede kurulacak bir OSB’nin hazırlığı da devam etmektedir.
    
   Merkezi konum, lojistik merkez
   Samsun kara, hava, demir ve deniz yolu bağlantıları ile bölgede bir lojistik üs konumundadır. Karadeniz’in Anadolu’ya açılan kapısı durumunda olan Samsun, limanlarıyla deniz taşımacılığında ağırlığını arttırmaktadır. Samsun Limanı Karadeniz Bölgesi’ndeki en büyük ve demiryolu bağlantısı olan tek limanıdır. Anadolu’dan gelen ve Anadolu’ya gidecek olan yüklerin ortak noktası Samsun’dur. Samsun, demiryolu ve karayolu bağlantısı ile Sinop, Çorum, Amasya, Ordu, Sivas, Erzincan, Yozgat, Tokat, Kastamonu, Ankara, Kırşehir, Kayseri, Niğde, Konya, Malatya illerini hinterlandı içine almaktadır. 
    
   Avrupa’nın enerji koridoru ve terminali
   Samsun bölgenin enerji sektöründeki konumuyla bir enerji üssü haline gelmiştir. Zengin enerji kaynaklarına yakınlığı ve uluslararası ticari ilişkileriyle çoklu enerji merkezidir. Rusya'dan alınan doğalgaz, Karadeniz'in altından Mavi Akım boru hattıyla Samsun'a, Samsun’dan tüm Türkiye’ye ulaşmaktadır. Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi ile ülkemiz enerji koridoru haline dönüşecektir.
    
   Düşük maliyetler ve teşvik olanakları
    
   Nitelikli iş gücü
   Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin 35.000 öğrencisi ve 2.000 akademik personeli bulunmaktadır. Yeni kurulan vakıf üniversitesi de öğrenci alımına başlamıştır. Bununla beraber şehrin geçmişten beri sahip olduğu sanayi altyapısı nedeniyle farklı sektörlerde yetişmiş eleman bulmak mümkündür. Son yıllarda hızla büyüyen hizmetler sektöründe de iş deneyimine sahip çalışan sayısı artmaktadır. Nitelikli iş gücü yetiştirme ve mesleki eğitim kapsamında kamu kurumlarının da çeşitli projeleri sürekli olarak devam etmektedir.
    
   Büyük iç Pazar
   Samsun 1.000.000’un üzerindeki nüfusu ile Kuzey Anadolu’nun en büyük kentidir. Özellikle yazın ve hafta sonları çevre illerden, İstanbul ve Ankara gibi metropollerden ve yurtdışından ziyaretçi çekmektedir.
    
   Sürekli gelişen sosyal yapı
   Yaşanabilir, modern şehir standardı
   Samsun bir ticaret ve sanayi şehri olduğu kadar, denizi ve kumsalları, park ve bahçeleri, opera ve balesi, sinema ve tiyatroları, müzeleri, alışveriş merkezleri, tenis, yelkencilik ve binicilik sporları ve diğer eğlence - dinlence imkânları ile yaşayanlarına her türlü sosyal ve kültürel imkânları sunan, Türkiye’nin önde gelen kentlerinden biridir. 

    

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA