Bölge Yatırımı
 • Sektörler
   Sektörler Yazısı
   Yatırımınız için yeni bir yer arıyorsunuz. Hem yaşam kalitenizi yükseltecek aktiviteler yapabileceğiniz hem de işiniz için optimum şartları sağlayan bir yer…O halde Samsun’a hoş geldiniz.
    
   Samsun, ulusal ve uluslararası birçok yatırımcı için en gözde yatırım alanlarından biridir. Dünyanın önde gelen uluslararası şirketlerinden yeni kurulan inovatif şirketlere kadar pek çok yatırımcı, iş aktivitelerine ve kurumsal ihtiyaçlarına cevap verecek yatırım yeri faktörlerinin tümüne Samsun’da ulaşabilmektedir.
    
   Nüfus büyüklüğüne göre Türkiye’nin 16., Karadeniz Bölgesi’nin ise en büyük şehri olan Samsun, deniz, hava, demiryolu ve karayolu gibi alternatifli ve gelişmiş ulaşım ve sanayi altyapısı, limanları, serbest bölgesi, Türkiye’nin ilk lojistik köyü ve 5 adet organize sanayi bölgesi ile Anadolu’nun Karadeniz Bölgesi üzerinden dünyaya açılan kapısıdır.
    
   Modern kent Samsun, ulaşım sorunlarını çözmüş, çevre projelerini tamamlamış, yeşil alanları, çocuk oyun alanları, sağlık tesisleri, spor tesisleri, eğitime dönük yatırım ve projeleri, engelli vatandaşlara, yaşlılara, çocuk ve gençlere, hatta sokak hayvanlarına yönelik sosyal sorumluluk projeleri ile dünya standartlarını yakalamış, sosyal hayatını geliştirmiş,
   başka şehir ve ülkelerdeki insanların gelip görmek, gezmek isteyeceği donatılara sahip, turizm altyapısını hızla tamamlayan bir yaşam alanına sahiptir.
    
   Bu özellikleri ile Samsun, yatırımınız için rekabetçi avantajlar sunmaktadır.

    

 • Sağlık Hizmetleri
   Sağlık Hizmetleri yazısı
   Sağlık Bakanlığı tarafından 2008 yılında başlatılan Sağlık Kentleri Projesi kapsamında seçilen 16 ilden biri olan Samsun, Karadeniz Bölgesi’nde hem konum bakımından hem de mevcut altyapısının, sağlık hizmetlerinde uzmanlaşma ve kalite geliştirme gibi avantajları nedeniyle son yıllarda bölgenin gözde kenti olmuştur.
    
   Bölgede tıp fakültesinin bulunması, 4 bini aşkın yatak kapasitesi, 21’i kamu 8’i özel hastane, estetikten ortopediye, ruh ve sinir hastalıklardan ortodontiye, genel hastalıklardan kardiyovasküler cerrahi ve müdahalelere her alanda Samsun, sağlık hizmetlerine başvuruları karşılayan bir kenttir. Özellikle kaplıca/ termal turizm için uygun potansiyele sahip olan Samsun’da son yıllarda bu tür termal merkezlerin çevresindeki konaklama imkanları da bu potansiyeli avantaja dönüştürecek şekilde gelişmiştir. 
    
   Sağlık hizmetleri sektöründeki potansiyelin farkına varılarak son yıllarda önemli projeler başlatılmıştır. “Sağlık Kenti Samsun” bu projelerden biridir. Bu proje Sağlık Bakanlığı’nın sağlık kentleri projesiyle de eşleştirilerek şehre tanıtım avantajı sağlanmış, Samsun Sağlık Sektör Platformu kurulmuştur. Samsun`un Karadeniz`e kıyı ülkelerin tedavi merkezi olma iddiası bu projeyle vurgulanmıştır.
    
   Samsun aynı zamanda Anadolu’da kurulan ilk ilaç firmasının yer aldığı ildir. İlde dünyanın önde gelen firmalarına ait ürünlerin üretim ve ithalatı gerçekleştirilmekte olup 65 milyon kutu kapasiteli bir üretim tesisi yer almaktadır.

    

 • Medikal Aletler
   Medikal Aletler Yazısı
   Medikal Sanayi Sektörü, Türkiye’de çok genç bir endüstri kolu olmasına rağmen dünyadaki gelişime paralel olarak hızla büyümektedir. Ülkemiz ağırlıklı olarak ithalatla karşıladığı tıbbi cihaz ihtiyacına bunun yaklaşık %15’i kadar yerli katkı ile cevap verebilmektedir. 
    
   Son yıllarda ekonomideki yerini daha da sağlamlaştırarak dikkatleri üzerine çeken tıbbi cihaz sektörü, önümüzdeki yıllarda ihracatta ciddi atılımlar yapabilecek bir işgücü ve tesis potansiyeline sahiptir.
    
   Samsun’da sağlık ekipmanları sektörünün ortaya çıkışı 1980’li yılların başlarına uzanmaktadır. Silah üretiminden cerrahi alet tamiratına geçiş ile başlayan ve zaman içerisinde önemli gelişme gösteren sektörde, bugün 50’ye yakın firma tarafından cerrahi motor sistemleri, steril konteyner sistemleri, fiber optik aydınlatma, hastane gaz sistemleri, cerrahi aletler, genel cerrahi, beyin cerrahi, beyin ekartör, ortopedi, silikon taban ve tutucu, terlik, röntgen cihazları, işitme cihazları, tel sepet, laboratuar kurulumu, tıbbi sarf malzeme, hastane yatakları gibi medikal sektörüne ilişkin pek çok ürün üretilmekte ve 70’in üzerinde ülkeye ihraç edilmektedir.
    
   Belli başlı ülkelere gönderilen ürünler arasında, Avrupa (Almanya, Fransa ve İtalya) ve Kuzey Afrika’ya cerrahi alet ve steril konteyner, Fransa, İtalya ve ABD’ye tel sepet Azerbeycan’a serrahi motor, tıbbi malzeme ve steril konteyner, Rusya, Suriye ve Gürcistan’a farmaküler ve enjektüel ampul, yine Rusya’ya oksijen başlıkları bulunmaktadır. Bulgaristan, İran, Irak, Tunus ve Yunanistan’a işitme cihazları ile Rusya, Tunus ve Cezayir’e ise kalıp ihraç edilmektedir.
    
   Samsun, tıbbi cerrahi el aletleri üretiminde, Almanya nın Tutlingen, Pakistan’ın Sailkot kentlerinden sonra önemli bir kümelenme ve üretim merkezlerinden biri olarak değerlendirilmektedir.
 • Gıda ve Tarıma Dayalı Sanayi
   Gıda ve Tarıma Dayalı Sanayi
   Türkiye her geçen yıl dünya gıda ve içecek pazarında daha etkin bir oyuncu olma yolunda ilerlemektedir. Ülkemiz bu alanda üretim gücünü tarımsal üretimden almaktadır.
    
   Türkiye’de gıda ve içecek sanayine ilişkin KOBİ’ler hemen hemen her yerde bulunmaktadır. Samsun, gıda ve içecek imalatına yönelik işletmelerin kümelenme gösterdiği iller arasındadır. Tarıma dayalı gıda sanayinin gelişmesi ve bu ürünlerin ihraç edilmesi İl için büyük öneme sahiptir. 2007 yılında kurulan Samsun Gıda İhtisas OSB, Türkiye’nin ilk Gıda ihtisas OSB’lerinden biridir.
    
   Samsun ili genelinde gıda sektöründe un, fındık, kanatlı hayvan, piliç ve şarküteri ürünleri, yem, balık yemi, balık unu, balık yağı, çeltik,pirinç, helva,şekerleme,reçel, süt ürünleri imalatı ve salça imalatı yapılmaktadır.
   >İl merkezinde; un, helva,şekerleme,reçel, bakliyat,gıda, balık işleme tesisleri,
   >Havza İlçesi’nde; un fabrikaları, süt ürünleri tesisleri,
   >Bafra İlçesi’nde; un, çeltik, salça, bakliyat, gıda işleme tesisleri,
   >Çarşamba ve Terme İlçelerinde; fındık kırma, çeltik işletmeleri,
   >Yakakent İlçesi’nde; balık işleme tesisleri faaliyet göstermektedir.

    

 • Tarım ve Hayvancılık
   Tarım ve Hayvancılık Yazısı
   Samsun ili iklim, toprak, tecrübe ve topoğrafya gibi doğal kaynakların, üretime elverişli olması nedeniyle sebzecilik ve meyvecilik, tarla bitkileri, su ürünleri ve hayvancılık alt sektörlerinin gelişmesi için cazibe merkezidir.
    
   Samsun, yabancı yatırımcılar için kışlık sebze başta olmak üzere, organik ürünler, iyi tarım ürünleri, damızlık hayvan, tohum, fide, fidan, depolama, lojistik, anlaşmalı çiftçilik, unlu mamuller, gıda ürünleri işleme ve paketleme gibi özellikle katma değer sağlayıcı alanlarda oldukça caziptir. Örneğin Samsun, su ürünleri işleme paketleme, süt ve süt ürünleri işleme paketleme alanında iç pazar talebini karşılayacak ve yine yaş meyve ve sebze alanında; bahçe tesisinden, işleme ve paketleme ve soğuk zincirin oluşturulmasına kadar birçok sahada yatırım fırsatı taşıyan potansiyele sahiptir.
    
   İlde verimli ovaların varlığı nedeniyle sebzecilik alt sektörü yoğun olarak yapılan ve emek isteyen önemli bir tarımsal faaliyettir. Uygun iklim yapısı ile sebzelerin hem açıkta hem de örtü altında yetiştirilmesine son derece elverişli Samsun’da, bu alanda en çok yetiştirilen ürünler, biber, yeşil fasulye, hıyar, lahana, pırasa, patlıcan, domates, kabak, karpuz, kavun, marul, ıspanak, karnabahar gibi sebzelerdir. Bu sebzelerin çoğu ülkemiz ihracat tablosunda görünen, ihracat potansiyeli olan ve yaş sebzede en fazla ihracat yapılan ilk 10 ürün içerisine giren sebzelerdir.
    
   Meyve üretiminde ise, son yıllarda yöreye uygun çeşitlerle oluşturulan bodur ve yarı bodur meyve bahçeleri meyve ihracatçısına ve meyve suyu sektörüne önemli üretim potansiyeli ve hammadde kaynağı oluşturmaya başlamıştır. Bu alanda üretilen ürünler fındık, şeftali, kivi, elma, armut, ceviz ve kiraz gibi meyvelerdir. 
    
   İlde üretilen diğer ürünler, buğday, mısır(dane), çeltik, kuru baklagiller, şekerpancarı, ayçiçeği, soya ve tütündür.
    
   Samsun, organik tarım faaliyetlerinin kamu, özel kesim ve üretici işbirliği ile yürütüldüğü örnek illerden birisidir. Türkiye’de bir ilk olarak, ”Ekolojik Yaşam Planlama ve Koordinasyon Kurulu” oluşturulması, %100 Ekolojik Pazar kurulması gibi çalışmalar yürütülmüştür. Tarım Bakanlığı verileri doğrultusunda İzmir ile birlikte Samsun, 2007 yılı Ekolojik Tarım Öncü İli ilan edilmiştir. 2013 Tüik verilerine göre Samsun’da organik tarım alanında 4.991 hektar alanda 11.724 ton üretim gerçekleştirilmiştir.
    
   Sektörde, birinci etabı yatırımcılara tahsis edilen ve ikinci etabıyla ilgili işlemlerin sürdüğü Gıda OSB’nin yanında, Bafra OSB ve Kavak OSB’de de yeni yatırımlar hızla devam etmektedir. Havza Tarımsal Ürün İşleme ve Tarım Makineleri İhtisas OSB’nin hazırlık çalışmaları sürmektedir. İlde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne (TAGEM) bağlı olarak Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü hizmet vermektedir. Samsun’da yer alan OMÜ Ziraat Fakültesi 1980’den bu yana hizmet vermekte olan, ülkemizin köklü ve başarılı eğitim kurumlarından biridir.
    
   Samsun ülkemizde hayvan varlığı bakımından 24. sırada yer almaktadır. (TÜİK, 2013) Bunlar içerisinde manda varlığı açısından ilk sırada gelmektedir. Hayvansal ürünler incelendiğinde inek sütü üretiminde 13. sırada olan ilin manda sütü bakımından ilk sırada yer aldığı görülmektedir.
    
   Samsun’da hayvancılık alanında gerçekleştirilen diğer bir faaliyet de arıcılıktır. 2013 yılında Samsun’da 1.200 tona yakın bal üretimi gerçekleştirilmiştir. Arıcılık alanında faaliyet gösteren 1.500’ün üzerinde işletme bulunmakta olup Samsun işletme sayısı açısından ülkemizde 16. sırada bulunmaktadır.
    
   Samsun su ürünleri konusunda, gerek avcılık gerekse yetiştiricilik anlamında, stratejik konumu, limanları, balıkçı barınakları, modern balıkçı tekneleri, kalifiye elemanları, birikimleri, kullanılabilir dinamikleri ve modern kent kimliği ile bölgesinin belirleyicisidir. Kıta sahanlığının uygunluğu nedeniyle dip trol balıkçılığının, buna bağlı olarak da orta su trol balıkçılığının yaygın olarak yapıldığı Karadeniz’deki tek ildir. Baraj gölleri, lagün gölleri ve akarsularının fazla olması yönünden, iç su balıkçılığı bakımından da önemli bir yere sahiptir. Deniz ürünleri üretiminde ilk sırada yer alan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Samsun’da yalnız sofralık değil endüstriyel balık avcılığı da yapılmaktadır. Tutulan hamsi balığının önemli bir kısmı ile çaça balığının tamamı balık unu ve yağı tesislerinde değerlendirilmektedir. Balık unu ve yağı fabrikaları bakımından bölgede önemli bir kapasite mevcuttur. 2012 yılı itibariyle Samsun’da bu alanda faaliyet gösteren 12 işletme bulunmaktadır.

    

 • Lojistik
   Lojistik Yazısı
   Ülkemizin kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşımına sahip sayılı kentlerinden biri olan Samsun, sahip olduğu alternatifli
   ulaşım altyapısı ile Anadolu’nun Karadeniz Bölgesi üzerinden dünyaya açılan kapısıdır.. 
    
   Samsun, 4 ulaşım alt yapısının buluştuğu stratejik konumu, tarihsel birikimi, tarım ve sanayi potansiyeli, uluslararası ilişkiler ağına yakınlığı, enerji koridorları girişi ve üzerinde olması, insan zenginliği, eğitilmiş ara eleman ve hizmetler sektöründeki sağlık, turizm ve diğer bütün alanlardaki zenginliğiyle tartışmasız Türkiye’nin belirleyici kentlerinden biridir.
    
   İl, Karadeniz’in ve Karadeniz’e kıyı ülkelerin Türkiye ile bağlantısında bir lojistik, transfer, üretim ve ihracat-ithalat merkezi olmayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda Samsun, lojistik sektör platformunu kurmuş ve Samsun’un da içerisinde yer aldığı TR83 Bölgesi’nin Lojistik Master Planı hazırlanmıştır. Bu anlamda il sektör stratejilerini oluşturmuş olup altyapı çalışmaları devam etmektedir.
    
   Samsun Lojistik Köy Projesi, firmalara lojistik depo imkanları sağlayacak olup bölgesel rekabet edilebilirlik anlamında Samsun için oldukça önemli bir projedir. Köy, şehir merkezinin yaklaşık 15 km doğusunda, Tekkeköy İlçesi yakınında kurulacaktır.
    
   Samsunport Limanı’na 20 km, Yeşilyurt Limanı’na 7 km, Toros Gübre Limanı’na 5,6 km, Çarşamba Havaalanına ise 10 km uzaklıktadır. Samsun-Ordu karayolu, Lojistik Köy’ün 1,8 km kuzeyinden geçmektedir. Samsun-Ordu karayolu doğu-batı yönünde ana bağlantı yolu olup, aynı zamanda Samsun’u Ankara’ya bağlayan ana yoldur. Samsun-Çarşamba demiryolu hattı Lojistik Köy’ün tam olarak yanından geçmektedir. Proje ile birlikte sosyal birimler de bu bölgede hizmet vermeye başlayacak olup banka şubeleri, restoranlar, büfeler, otoparklar gibi iş kolları çevreyi şekillendirecektir. Projenin yaklaşık 3.000 kişiye istihdam sağlaması beklenmektedir.
    
   Samsun, lojistik sektöründe yapılacak yeni yatırımlar için yüksek potansiyele sahiptir.

    

 • Ana Metal Sanayi
   Ana Metal Sanayi Yazısı
   Samsun’da ana metal sanayi başlığı altında gelişmiş sektörler özellikle demir çelik ve bakır sektörleridir. Samsun’da bu sektörde çalışan firmalar her türlü makinenin yedek parçasını, otomotiv ve iş makinelerinin yedek parçalarını
   üretebilecek konumda olup yüksek ihracat potansiyeline sahiptirler.
    
   Samsun’da ucuz iş gücü ile hava, kara, deniz yolunun varlığının sağladığı lojistik imkanlar sektör firmalarına önemli bir rekabet gücü kazandırmaktadır. Çoğu sektör firması hammaddesini yurt dışından almakta ve ürünlerini yurtdışına satmaktadır. Nakliye maliyetlerini azaltmak için büyük ölçekli firmalardan biri kendi limanını kurmuş ve sektör kullanımına da açmıştır.
    
   İlde ana metal sanayi alanında üretilen ürünler, alaşımlı dökme demir, aynalı demir; demir ve çelikten çubuk profiller, kauçuk ve plastik için döküm kalıpları, bakır çubuk, gerit, boru, levha, örgülü tel, yassı tel, katot, pompa, vana, düktil boru,
   inşaat demiri, döküm imalatı ve oto yedek parçalarıdır. Makine ekipman imalatı alanında ise basınç düşürücü valfler, demir ve çelikten yaprak, helezon ve spiral yaylar, dökme demirden borular, içi boş profiller, pompaların aksam ve parçaları ile silah üretimi gerçekleştirilmektedir.
    
   Samsun Bakır Tesisleri şu anda ülkemizde cevherden bakır üretimi yapan tek tesistir. Samsun tesisleri izabe, sülfürik asit ve konsantratör fabrikalarıyla da hizmet vermektedir. Tesislerde yılda 40.000 ton blister bakır ve 220.000 ton sülfürik asit üretilmektedir. İlde ayrıca bakır lama, bakır boru, bakır çubuk, bakır levha, bakır şerit, bakır yassı tel ve örgülü bakır tel imalatı da gerçekleştirilmektedir.
    
   Samsun özellikle döküm sanayi alanında önemli üretim merkezlerinden biridir. 2013 yılı itibariyle ilde 12 adet döküm tesisi bulunmaktadır. 2005 yılında tamamlanan yatırım ile düktil demir boru ve boru bağlantı parçaları Türkiye’de ilk olarak uluslararası standartlara uygun şekilde Samsun’da imal edilmeye başlanmıştır.
 • Turizm
   Turizm Yazısı
   Samsun ili Karadeniz Bölgesi’nde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir yerleşim bölgesi olup 6.000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. 200 km sahili, doğal plajları, çok sayıda sit alanı ve tescilli yapıları, müzelerde sergilenen arkeolojik ve etnografik eserleri, Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatrosu, yılın her mevsiminde etkinlikler düzenlenen sanat galerileri, kongre turizmi için toplam toplantı salonları, yüzlerce çeşit endemik bitkisi, yaylaları, dağları, ormanları, yamaç paraşütü alanları, kar kayağı ve çim kayağı alanları, kuş cenneti, gölleri ve şelaleleri ile turizmin her çeşidine imkân sağlamaktadır.
    
   Turizmin Samsun ekonomisindeki payı az olmasına rağmen il merkezinde olduğu gibi ilçe ve köylerde de gezip görülmeye değer çok sayıda tarihi ve turistik yerler mevcuttur. Ayvacık’ta su sporları, Lâdik’te kış sporları, Havza’da kaplıca turizmi, Vezirköprü’de Kültür turizmi yapılabilir. Yaz aylarında denizden ve kumdan yararlanılabildiği gibi kış aylarında da av turizmi yapılabilmektedir.
    
   Samsun, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde temel altyapı ihtiyaçlarının karşılanması ve bölgede ekonomik kalkınmanın ve sosyal gelişmenin hızlandırılmasını hedefleyen ve 8 ilde yürütülen DOKAP projesinin bir parçasıdır. Proje kapsamındaki yeşil yol güzergahı, Salıpazarı, Ayvacık ve Ladik yaylalarından uzanarak 19 Mayıs İlçesi Kızılırmak Kuş Cenneti Deltası’nda son bulmaktadır.

    

 • Enerji
   Enerji Yazısı
   Samsun bölgenin enerji sektöründeki konumuyla bir enerji üssü haline gelmiştir. Zengin enerji kaynaklarına yakınlığı ve uluslararası ticari ilişkileriyle çoklu enerji merkezidir.
    
   Rusya’dan alınan doğalgaz, Karadeniz’in altından Mavi Akım boru hattıyla Samsun’a, Samsun’dan tüm Türkiye’ye ulaşmaktadır.
    
   1.200 kilometre uzunluğunda doğalgazı taşıyan boru hattının, yaklaşık 380 kilometresi, Karadeniz’in altından geçmektedir. Deniz altındaki boru hattı, 2.140 metre derinlikle, yeryüzünün en derindeki boru hattıdır. Yıllık 16 milyar metre küp kapasiteli boru hattından Türkiye, 2002 yılı sonundan bu yana gaz almaktadır.
    
   Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi ise ülkemizi enerji koridoru haline dönüştürecek, İstanbul ve Çanakkale boğazlarındaki tanker trafiğini %50 azaltacaktır. 550 km uzunluğundaki hatla, günde 1.5 milyon varil ham petrol taşınması planlanmaktadır.
    
   Terme İlçesi’nde kurulu doğalgaz kombine çevrim santrali, 2013 yılından itibaren Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık %3’lük kısmını karşılamaya başlamıştır. 890 MWe kapasiteli Türkiye’nin ilk tek şaftlı doğal gaz kombine çevrim santrali olan doğal gaz santrali, deniz suyu ile soğutma sistemi ile aynı zamanda Türkiye’nin en çevreci santrallarından biridir.
    
   Samsun'da kurulu hidroelektrik santraller:
   » Hasan Uğurlu Barajı
   » Suat Uğurlu Barajı
   » Derbent Barajı
   » Altınkaya Barajı'dır.

    

 • Mobilya
   Mobilya Yazısı
   Yarattığı katma değer ve yüksek istihdam potansiyeli ile ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan mobilya sektörü, Samsun ekonomisi için de oldukça önemlidir. 
    
   Sektör son yıllarda gerçekleştirdiği gelişme ile gerek kalite gerekse tasarım açısından dünya ile rekabette önemli mesafe almıştır. İlde de istihdam ve üretimde öne çıkan sektörlerden birisi olan mobilya sektörü hızla gelişme kaydetmektedir.
    
   Samsun ilinde orman ürünleri ve mobilya sanayi sektöründe önemli işletmeler mevcuttur. Bu alanda pek çok küçük ve orta boy sanayi tesisleri bulunmaktadır. Genel olarak tomruktan kereste işleyen işletmelerin bir şekilde mobilya sektöründe de hizmet verdikleri görülmektedir. 
    
   Samsun’da ağaç, ağaç ürünleri ve mobilya imalatı alanında üretilen ürünler, mdf, kereste, yonga levha, demir veya çelikten inşaat aksamı, ağaçtan kontratabla, odunsu maddelerden levhalar, parke panolar, yaylı yatak oturma grupları imalatı, masif ahşap panel, masif ve kaplamalı iç kapılar, konut, otel, hastane vb. projelere yönelik mobilyalar, ahşap kablo makarası ve ev mobilyalarıdır (yatak odası, yemek odası, oturma grubu, yatak, baza).

    

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA