Bölge Yatırımı
 • Diğer Şehirlerden Farklı Kılan Özellikleri
   Diğer Şehirlerden Farklı Kılan Özellikleri Yazısı
   Tüm Karadeniz illerinin Anadolu’ ya geçişinde ve doğu illerinin İstanbul başta olmak üzere İzmit, Bursa ve Avrupa Ülkelerine karayolu ulaşımı güzergâhı üzerinde bulunması Çorum’u avantajlı hale getirmektedir. Çorum’ u farklı kılan özellikleri baktığımızda;
    
   • Çorum İlinin, bölgenin sanayileşme sürecindeki en dinamik kenti olarak gelişimini sürdürmesi,
   • Anadolu Kaplanları olarak tabir edilen illerden biri olması,
   • Çorum İlinin dördüncü bölgede olma avantajından dolayı yatırım teşviklerinden yüksek oranda yararlanması,
   • “Katma Değeri” ve “Marka Değeri” yüksek ürünlerin geliştirilmesine yönelik ileri düzeydeki makine kültürünün olması ve bu kültürün Savunma Sanayisini öne çıkarması, 
   • TEKNOKENT kuruluş kanunu yayımlanmış olup planlama ve inşaat çalışmaları sürmektedir.  Çorum İlinin orta ve yüksek ölçekli teknolojinin üretim üssü olması konusunda çalışmaların devam etmesi,
   • Kültür Başkenti denilebilecek önemli kültür miraslarını barındırıyor olması nedeniyle her geçen gün gelişmekte olan Turizm potansiyeli,
   • Geçmişten gelen bir sanayi kültürünün ve girişimci ruhun varlığı, 
   • Paylaşım ve ortaklık kültürünün bulunması,
   • Kalifiye iş gücü, 
   • Başkente 240 km,
   • Samsun Limanına 175 km, 
   • Amasya Merzifon Havaalanına 58 km. mesafede olması 
   • Coğrafi konumu itibari ile hammadde kaynaklarına eşit uzaklıkta olması ve gelişmiş ulaşım imkanları, 
   • Hitit Üniversitesinin kurulması ve Üniversite-Sanayi işbirliğinin günbegün gelişmekte olması, Çorum’ u yatırımlar için bir cazibe merkezi haline getiren unsurlardandır.
    
   Çorum ilinde makine sektöründe anahtar teslim fabrika kuran şirketlerin olması ve bu konuda yetişmiş elemanın bulunmasından dolayı makine sektörü, makine sektörüne yardımcı olabilecek bilişim sektörü,  demir, çelik, seramik sektörü, motorlu taşıtların aksam ve parçaları ile şase ve karoser imalatı, tıbbi araç ve medikal gereçler ve tekstil gibi sektörler yatırımcılar için cazip sektörlerdir. 
    
   Çorum ili yüzölçümü olarak Türkiye’nin 20. büyük ilidir. Ekilebilen alanın büyüklüğünden dolayı tarım sektöründe verimli tarım yapabilecek şirketler için önemli yatırım alanıdır. Dünyada hektar başına ilaç kullanımı 3100 gr, Türkiye’de 1500 gr iken Çorum’da bu oran 500 gramdır. Bu nedenle il toprakları kirlilik bakımından organik tarıma uygundur. Bu alanda aynı zamanda Seracılık (Sebze ve Süs Bitkisi)  Yatırımları, Bağ-Bahçe Yatırımları, Çeltik kurutma tesisi, Yem Bitkileri Üretimi, Alabalık yetiştiriciliği, Koyun ve Tiftik Keçisi yetiştiriciliği, Damızlık Besicilik, Et Besiciliği, Süt Besiciliği, Arıcılık ve Bal Üretimine Yönelik Yatırımlar, Yumurta Tavukçuluğu, Et Tavukçuluğu, Entegre et ürünleri işleme tesisi, Süt ve süt ürünleri işleme tesisi, Çiftlik hayvanları için hazır ve kaba yem imalatı yatırımları uygun yatırım alanlarıdır. 
    
   Köklü tarihi ve zengin kültürü ile uygarlık tarihinde önemli yeri olan Çorum, Kültür Turizmi açısından Ülkemizin en önemli merkezlerinden biridir. 
    
   Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan ve Anadolu’da ilk organize devleti kuran Hititlerin Başkenti Hattuşa Çorum sınırları içerisindedir. Hattuşa, Anadolu’nun kalbinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış Ülkemizdeki 9 değerden biridir.
    
   Türkiye Turizm Stratejisi Belgesindeki 9 tematik bölgeden biri olan Hitit Medeniyetinin merkezi olan Çorum’ da, Boğazköy-Hattuşa, Alacahöyük ve Ortaköy-Şapinuva ören yerleri başta olmak üzere, yayla turizmi, av turizmi,  trekking ve bisiklet turları yapılması için uygun ortamlar bulunmaktadır. Ortaköy-İncesu Kanyonu, Kargı-Abdullah Yaylası, Osmancık, Bayat-İskilip Yaylaları doğal güzellikleriyle örnektir. Bu alanda yapılan projeler ile birlikte, ören yerleri ve müzelere gelen ziyaretçi sayısı 2011 yılında 121.870 iken, 2012 yılında % 20’ lik bir artışla 146.609’ a ulaşmıştır ve turizm sektörü de yatırımcılar için cazibesini artırmıştır. 
    
   Hitit uygarlığı en az Mısır uygarlığı kadar eski ve zengin bir uygarlık olup, Hititlerle Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Antlaşması’na ait çivi yazılı tablet Boğazköy’de bulunmuştur. Yine burada yüksek kayalar arasında Yazılıkaya Kaya tapınağında doksandan fazla tanrı, tanrıça, hayvan ve hayal ürünü yaratık kaya üzerine işlenmiştir. 
    
   Ulu Önder Atatürk’ün direktifleriyle yapılan ve ilk milli kazılardan olan Alacahöyük’te; Hitit öncesi dönem olan Hatti Dönemine tarihlenen 13 Kral Mezarı’nda bulunan eserler (Güneş Kursları, Boğa ve geyik heykelleri) o dönemin yüksek kültürünü yansıtmaktadır. Alacahöyük’te görülmeye değer Sfenksli Kapı ve önündeki kabartmalar Hitit Dini Törenlerinin günümüze yansımasıdır.
    
   Başkent Hattuşa ve Alacahöyük ile birlikte Son Dönem Hitit Kazılarından Ortaköy-Şapinuva ile Hüseyindede Kazılarında açığa çıkartılan eserlerin sergilendiği ve “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilen 1915 tarihli son dönem Osmanlı Mimari Özelliğini yansıtan bina, restore edilerek Yeni Çorum Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Çağdaş Müzecilik anlayışına göre yapılan sergilemede Çorum ve çevresinde bugüne kadar tespit edilen kültürlerden Geç Kalkolitik Çağ’dan (M.Ö. 5000) günümüze kadar devam eden medeniyetlere ait eserler kronolojik olarak sergilenmektedir.
    
   Bu arkeolojik zenginliklerin yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait cami, köprü, kale ve sivil mimarlık örnekleri Çorum’ un her yerini süslemekte, bu değerleri  ile Çorum ülkemizin en önemli kültür ve turizm merkezleri arasında yerini almakta olup, Çorum Müzesi, Ulucami, Saat Kulesi, Katipler Konağı, Velipaşa Konağı, Hıdırlık Cami ve Kerebigazi Türbesi, leblebiciler, dikiciler arastası mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden bir kaçıdır.
    
BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA