• Saglik Komisyonu Sonuç Raporu
   Saglik Komisyonu Sonuç Raporu

   TR83 Düzey 2 Bölgesinde saglik ekonomisi konusunun problemlerini, bunu ortaya çikaran nedenleri ve bölgeyi daha ileriye tasiyabilecek çözüm önerilerini ortaya koyabilmek adina Kalkinma Kurulu Saglik Alt Komisyonu olusturulmustur. Komisyon tarafindan 23 Subat 2011 Çarsamba günü bölgeden saglik ekonomisi sektörüyle ilgili kamu, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerinin katilimiyla çalistay düzenlenmistir. Çalistayda saglik ekonomisi konusu saglik kuruluslari, saglik turizmi ve medikal sanayi (tibbi, cerrahi teçhizat, ortopedik araç imalati, vb.)  olmak üzere 3 temel baslikta ele alinmistir. Çalistayda özellikle Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin saglik ekonomisi sektörüyle ilgili neler yapabilecegi tartisilmis, katilimcilarin bu konudaki görüs ve önerileri alinmistir.

 • Tarim Komisyonu Sonuç Raporu
   Tarim Komisyonu Sonuç Raporu

   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi 2010 yili 4. Kalkinma Kurulu Toplantisi’nda alinan karara istinaden TR83 Düzey 2 Bölgesi (Amasya, Çorum, Samsun, Tokat) tarim sektörünün güçlü ve zayif yönleri, sorunlari ve çözüm önerilerini ortaya koymak üzere Kalkinma Kurulu Tarim alt komisyonu olusturulmustur.Komisyon tarafindan 22 Aralik 2010 tarihinde Samsun’da Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi Toplanti Salonu’nda tarim sektörüyle ilgili kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluslarindan 50 temsilcinin katilimiyla bir çalistay düzenlenmistir. Çalistayda Ondokuz Mayis Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekani Prof. Dr. Mehmet KURAN’in moderatörlügünde TR83 Bölgesi Tarim Sektörü Mevcut Durum’u tartisilmis ve GZFT analizi yapilmistir.

 • Turizm Komisyonu Sonuç Raporu
   Turizm Komisyonu Sonuç Raporu

   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi Kalkinma Kurulu Turizm Alt Komisyonu 27 Nisan 2010 tarihinde gerçeklesen Kalkinma Kurulu toplantisinda oybirligi ile kurulmustur. Kalkinma Kurulu Turizm Komisyonu Raporu’na altlik olusturmak için 29 Temmuz 2010 tarihinde Amasya’da ilgili kamu kurum ve kuruluslarinin, sivil toplum örgütlerinin ve özel sektör temsilcilerinin katilimlariyla Turizm Komisyonu toplantisi gerçeklestirilmistir. TR83 Bölgesi illeri olan Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde turizm sektörünün içinde olan 50’ye yakin kurumun davet edilmis ve 32 kisilik katilimi ile çalistay gerçeklesmistir. Bu çalistayda tartisilmak üzere 11 soru hazirlanmis olup Ajansimiza iletilen 20’ye yakin anketteki verilen cevaplarda ortak nokta olarak görülen bilgiler ve bu bilgilerden çikarilabilecek müdahale alanlari, mevcut istatistikî verilerle birlestirilerek, bu rapora tasinmaya çalisilmistir. Çalistay raporu komisyon üyelerinin ajansimiza ulasan degisiklik ve ekleme önerileriyle son halini almistir.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA