ON BİRİNCİ KALKINMA PLANI KARADENİZ BÖLGE TOPLANTISI SAMSUN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

On Birinci Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları bünyesinde yedi coğrafi bölgede düzenlenen bölge istişare toplantılarının dördüncüsü, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın başkanlığında 4 Nisan 2018 Çarşamba günü Samsun’da gerçekleştirildi.

 

Yerel düzeyde yürütülen plan hazırlık çalışmalarının devamı niteliğinde olan On Birinci Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı’na;  TR81 (Bartın, Zonguldak, Karabük), TR82 (Sinop, Kastamonu, Çankırı), TR83 (Samsun, Çorum, Amasya, Tokat) ve TR90 (Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin) Düzey 2 İstatistikî Bölgelerinden oluşan toplam on altı ilin valileri, rektörleri, belediye başkanları, ticaret, sanayi, ziraat ve esnaf sanatkâr odası başkanları ile kalkınma ajansları katıldı.

 

Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak yaptığı açılış konuşmasında, “11.Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısına ev sahipliği yapmaktan, Sayın Bakanı ve Bölge illerinden gelen misafirleri Samsun’da ağırlamaktan ötürü memnuniyeti dile getirirken, organizasyonun faydalı sonuçlara ve hayırlara vesile olmasını diledi.

 

Türkiye'nin yatırımlarla güçlendirilmeye çalışıldığını ifade eden Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan ise, konuşmasında şunları söyledi: “Yapılan yatırımların yanı sıra aynı zamanda terör örgütleriyle de mücadele edilmektedir. Dün Türkiye için çok önemli yatırımın temelini attık ki, bana göre, Türkiye’nin kalkınma sürecinin tetikleyicisi olan yatırımın temelini attık. Türkiye’nin en büyük yatırımı, tam 20 milyar dolarlık. Türkiye’yi özellikle nükleer alanda söz sahibi yapacak, bu teknolojiye sahip olmasını sağlayacak olan, çok önemsediğimiz ve çok önemli bir yatırım. Nükleer teknoloji, hemen hemen her alanda kullanılan ve ileri teknoloji alanında ihtiyaç duyulan önemli sektörlerimizden bir tanesi. Bu açıdan biz Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin’in beraber temelini attığı bu yatırımı ülke olarak çok önemsiyoruz ve Türkiye’nin kalkınma sürecini tetikleyeceğine inanıyoruz.”

 

Türkiye’de, 2017 yılında yüzde 7.4’lük büyüme performansı gösterildiğini kaydeden Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, “Bu çok önemli ve ciddi başarıdır. 2016 yılı sonlarında ve 2017 yılı başlarında uluslararası organizasyonlar, yerli-yabancı basın mensupları ve yazarlar, özellikle yurt dışından Türkiye’nin ekonomik açıdan çöküşe doğru gittiğini ifade eden yazılar yazıyorlardı. Türkiye’nin yüzde 2 civarında büyüyebileceğini, daha faza büyüyemeyeceğini söyleyen kesimler vardı, ama Türkiye olarak biz 2017 yılında G-20 ülkeleri arasında birinci sırada yer alarak, en hızlı büyüyen ülke konumuna geldik. Bu büyümenin kompozisyonuna baktığımızda tarımda, sanayide ve hizmetler sektöründe büyüme görüyoruz. Net ihracatımızın büyümeye pozitif katkı sağladığını görüyoruz. Yatırımlarımızın büyümemize önemli katkı sağladığını görüyoruz.”dedi. 

 

Türkiye'nin sağlıklı büyüdüğünü dile getiren Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, “Türkiye’nin 2017 yılında sağlıklı büyümediğini hatta hormonlu büyüdüğünü ifade edenlere en büyük cevap, Türkiye’nin yapmış olduğu ihracatın ve sağlamış olduğu yatırımların büyümeye katkısıdır. Diğer taraftan yine 2017 yılımız ihracat performansı açısından önemli yıl oldu. İhracatımızı 157 milyar doların üzerine çıkardık. 2018 yılında ihracattaki güçlü performansımız devam etti ve 2018 yılının ilk çeyreğinde ihracatımızda yüzde 9’luk artışla 160.4 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştık. Mali disiplini asla elden bırakmadık. Mali disiplin konusunda asla taviz vermedik ki, bu konuda da çok değişik ifadeler kullanan kesimleri zaman zaman görüyoruz. Bütçe açığımızın milli gelire oranı orta vadeli programımızda 2017 yılı için yüzde 2’ydi. Biz yüzde 1.5’luk performans gerçekleştirdik. Yani beklenenden 0,5 puan daha düşük bütçe açığını 2017 yılında gerçekleştirdik. İstihdamda ise aralık sonu itibarıyla 1 milyon 635 bin kişilik ilave istihdam sağladığımızı görüyoruz. Genç ve dinamik nüfusumuz var. İşsizlik oranımız halen 2 basamaklı ama düşme eğilimine girmiş durumda. Fakat istihdam oluşturma alanında Türkiye dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer alıyor.” ifadelerini kullandı.  

 

Sayın Lütfi Elvan sözlerine şöyle devam etti: “Bir taraftan terörle mücadele edeceksiniz, öbür taraftan yedi düvele karşı mücadele edeceksiniz, ama diğer taraftan da ekonomide dünyanın en hızı büyüyen ülkeleri arasında yer alacaksınız. Bu kolay bir iş değil ama biz bunu başardık. Evet, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı, dik duruşu ve bu konuda oluşturmuş olduğu güçlü siyasi istikrar ülkemizin önünü daha da açmıştır. Bundan sonraki süreçte de açacaktır. İçte ve dışta çok ciddi bir mücadele veriyoruz. Bu mücadeleyi milletimiz için, yarınlarımız için veriyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz için veriyoruz. Ekonomide, diplomaside, askeriyede de emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Şer odaklarına, ülke düşmanlarına ve her türlü mesnetsiz iddialarla bizlere karşı taarruza geçenlere en iyi cevabı her alanda veriyoruz. Bundan sonraki süreçte de vermeye devam edeceğiz. Türkiye için karamsar tablo çizenlerin beklentilerini boşa çıkarak, ekonomik ve toplumsal istikrardan hiçbir şekilde taviz vermedik ve bundan sonraki süreçte de vermeyeceğiz. Güçlü siyasi iradesi, dinamik özel sektörü ve çalışkan milletiyle Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir engel yoktur, diye düşünüyoruz. On Birinci Kalkınma Planımıza çok büyük önem veriyoruz. İlk kez kalkınma planı hazırlarken, özel ihtisas komisyonları dışında 81 ilde çalışmalar yaptık. 'Burada yerelin düşüncesi nedir? İllerimizin öncelikleri nedir? İllerimiz Türkiye'ye nasıl bakıyorlar? Türkiye'ye yönelik öncelikleri nedir? Gençlerimizin öncelikleri nedir? Kadınlarımızın öncelikleri nedir?' Bunları il il toplantı yaparak, tespit etmeye çalıştık. 81 ilde yaklaşık 250 toplantı gerçekleştirildi.”
 

Açılış konuşmalarının ardından 16 ilin önde gelen aktörleri söz alarak sorumluluk alanları ile ilgili, On Birinci Kalkınma Planı’nda yer almasını istedikleri konulara yönelik görüş ve önerilerini dile getirdiler.

 

Toplantı, karşılıklı görüş alışverişlerinden sonra sona erdi.

 

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA