ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI MART AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Mart ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Samsun’da Yönetim Kurulu Başkanı Tokat Valisi Sayın Dr. Ömer TORAMAN'ın başkanlığında gerçekleştirildi.

 

Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak’ın ev sahipliğinde, Amasya Valisi Sayın Dr. Osman Varol, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, Amasya TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve OKA yetkililerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasında Tokat Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman şöyle konuştu:

 

"Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygıdeğer Basın Mensupları,

 

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer ilgili aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirerek bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüten Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) 2018 yılı Mart ayı Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirmek ve Kurumumuzun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

 

Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri,

 

Bildiğiniz üzere 2017 yılı son aylarında bölgemizin ekonomik ve kültürel kalkınma potansiyellerini harekete geçirerek yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, kentsel dokuların korunması, geliştirilmesi ve restorasyonu, turizme yönelik kentsel altyapının iyileştirilmesine katkı sağlamak amacı ile 2017 ve 2018 yılı bütçelerinden desteklenmek üzere toplam hibe desteği 18 Milyon lira olan Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı ile aynı şekilde bölgemizin rekabet ve yatırım gücünün artırılması; bölgede üretim ve ticaret alanlarında OSB’lerde sunulan altyapı hizmetlerinin geliştirilmesi, OSB’lerde verimliliğin, erişilebilirliğin ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması amacı ile toplam hibe desteği 10 milyon lira olan Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) Ortak Üretim Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı uygulanması kararlaştırılmıştı. Bu çerçevede, başvuru yapabilecek kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan proje başvuruları 26 Mart 2018 tarihi itibariyle Ajansımıza ulaşmış bulunuyor. Bağımsız Değerlendirme süreçleri tamamlandıktan sonra kazanan projeler Yönetim Kurulu tarafından açıklanacak ve Ajansın sağlayacağı finansman destekleri ve proje sahiplerinin eş finansmanları ile birlikte bölgemizin gelişmesine katkı sağlayacak yeni projeler uygulamaya konulacaktır. Anılan her iki mali destek programının bölgemizin turizm ve sanayi altyapısının gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına ve bu sayede yeni yatırımların gerçekleştirileceğine inanıyoruz ve hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Sayın Toraman sözlerini “Son olarak, bu toplantı vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza katılım ve desteklerinden ötürü; ayrıca, ev sahipliğinden dolayı Samsun Valimiz ile Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyoruz." diyerek sonlandırırken, toplantı gündem maddelerinin görüşülmesiyle sona erdi.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA