ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSINDAN, SAMSUN'UN TANITIMINA DESTEK

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Samsun’un etkili tanıtım imkânlarını geliştirmek ve dijital platformlarda Samsun ile ilgili fotoğraf paylaşımını artırmak amacıyla fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram'da ‘LikeSamsun’ hesabını oluşturdu.

 

03.12.2017 Pazar günü saat 10.00’da Samsun Golf Kulübü'nde, düzenlenen tanıtım etkinliğiyle ‘LikeSamsun’ hesabı bölgesel aktörlere ve basına duyuruldu.

 

Açılış konuşmasını OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen’in yaptığı etkinlikte, Sayın Valimiz Osman Kaymak da bir konuşma yaptı.

 

Özen, attıkları bu adıma dair; “Bugün yapacağımız tanıtım ile Samsun'un, Instagram, Facebook, Twitter ve diğer sosyal mecralarda çok daha fazla fotoğraf paylaşımıyla çok daha fazla kitlelere ulaşmasını hedefliyoruz. Geçtiğimiz üç ay boyunca deneme çalışmaları yapılarak 1509 fotoğraf paylaşımı, 270 paylaşılan fotoğraf, 1450 takipçiye ulaşıldı. Kişilerin yüklediği fotoğraflar beğeni düzeylerine göre derecelendirildikten sonra, jüri üyeleri titiz bir çalışma ile burada sergilenecek fotoğrafları ve ödül verilecek fotoğrafları belirlediler. Bizim buradaki hedefimiz Samsun'un sosyal medyada tanıtımını zenginleştirmek. Dünya genelinde şehirlerin sayfalarına baktığımızda on binlerce fotoğraf yüklenmiş olduğunu görüyorsunuz. Biz de birkaç yıl içerisinde on binlerce ve yüz binlerce fotoğrafa ulaşmak istiyoruz. Bu farkındalığı artırmak için takipçilerimizin seyahat ettikleri yerlerde videolarını, fotoğraflarını 'Like Samsun' hashtagiyle ya da Samsun'u anlatan başka hashtagler ile paylaşmalarını ve önümüzdeki yıllarda ilimizin tanınırlılığına katkı sağlamalarını bekliyoruz.

 

Sayın Valimizin uğurlu elleriyle ve basınımızın desteği ile şehrimize ait bir arşiv oluşmasının sağlanacağını ümit ediyorum. Bu bağlamda basın mensuplarımızın bizleri desteklemesini istirham ediyorum. Katılımlarından dolayı başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuşurken, Valimiz Sayın Osman Kaymak da yaptığı konuşmada görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

 

“Göreve geldiğim günden bu zamana Samsun'un sorunlarını ele alarak bu konularda neler yapabiliriz bunları tespit etmeye çalışıyoruz. Tabi bu arada geçmişte yapılan işleri de gözlemliyoruz. Samsun'un kalkınması, Samsun'un tanıtılması anlamında baktığımızda, OKA'nın gerçekten kalıcı işler yaptığını görüyorum. Çok önemsediğimiz Fuar Merkezi, Lojistik Köy Merkezi ve Kızılırmak Kuş Cenneti gibi büyük projeler Samsun'u tabiri caizse bir üst segmente çıkaracak, Samsun'un önünü açacak projeler. Bu projelerde OKA'nın desteğini görmek bizi mutlu ediyor.

 

Samsun'da göreve başladığımızdan bu yana hep şunu söyledik: “Samsun potansiyelini çok iyi değerlendiremeyen bir il.” Bu tespitin doğruluğu, geçtiğimiz günlerde  Büyükşehir Belediyemizin ev sahipliğinde ve Sabah Gazetesi öncülüğünde yapılan 'Samsun'da Sabah' programında, ekonomi yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin Bey sunumunda belirttiğinde de görülmüş oldu. İlimizin çok büyük potansiyeli olmasına rağmen, tarımda bunu kullanamamış, istihdamda kullanamamış,  turizmde hiç kullanamamış. Türkiye’de nadide bir yere sahip olan bir şehir olmamıza rağmen, şehrimizi hakkıyla tanıtamamışız. Bu bağlamda ele aldığımızda ilimizin tanıtımı açısından bugünkü proje gerçekten çok önemli.

 

Bildiğiniz üzere bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ile ortaya çıkan yeni iletişim ortamları ve yeni iletişim ortamları kapsamında yer alan sosyal medya yaşamın her alanını etkiler duruma gelmiştir. İş yapma ve iletişim kurma biçimleri açısından birçok dönüşüme sebep olan sosyal medya hedef kitleye ulaşmak ve hedef kitleyi genişletmek anlamında da çeşitli olanaklar sağlamaktadır.

 

Sistemin kullanımı oldukça kolay. Günümüzde herkes akıllı cep telefonu kullanabiliyor. Bu sayede uygulama elimizin altında. Dileyen bilgisayar ve tabletlerden de kullanabiliyor. Sosyal paylaşımla ilgili olan hemen her kesimden insanın katkısıyla Samsun'a dair fotoğraflar milyonlarca kullanıcının gözleri önüne serilmiş olacak. Yorumlar yapılacak, çevreyle paylaşılacak. Dolayısıyla Samsun yurtiçinde ve yurtdışında daha da tanıtılmış olacak.

 

LikeSamsun'a gösterilen yoğun ilginin devam edeceği aşikar ancak katılımı teşvik etmek amacıyla üçer aylık dönemler de bugün ilkini gerçekleştireceğimiz fotoğraf yarışmasında dereceye giren eser sahipleri ödüllendirilecek. Amatör ya da profesyonel olsun paylaşılan her fotoğraf bir emeğin ürünüdür. Her biri Samsun'un farklı yönlerden güzelliklerini sergilemektedir. Böylece şehrin görsellerinden oluşan fotoğraf arşivimiz de oluşacaktır.

 

Bu vesileyle bölgemizin ve Samsun ilimizin kapasitesini bilen ve bu kapasiteyi geliştirmek için birçok çalışmaya öncülük yapan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansına, siz kıymetli katılımcılara ve seçici kurula teşekkür eder; dereceye giren tüm eser sahiplerine tebriklerimi iletirim.”

 

Konuşmaların ardından basın mensuplarının soruları yanıtlanarak, finale kalan 21 fotoğrafın sergisini gezildi ve dereceye giren ilk üç eser sahibine ödülleri verildi.

 

Yarışmada birincilik ödülüne Mahmut Şimşek layık görülürken ödülü kendisi adına Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Dilek GENÇ aldı. Ardından ikincilik ödülünü kazanan Hasan Yıldırım ve üçüncülük ödülünü kazanan Onur Bilgin’e ödülleri teslim edildi.

 

Son olarak LikeSamsun’a yarışma jürisi olarak destek veren Sn. Güngör Çınar, Sn. Şenol Kocatepe ve Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan’a teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle etkinlik sona erdi.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA