Sokak Aydınlatmalarında Güneş Enerjisinden Yararlanılacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehir uygulamaları kapsamında güneş enerjisinden faydalanmak amacıyla yeni bir sistemi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, sokak aydınlatmalarında maliyeti sıfıra indirmek amacıyla yöntem geliştirildi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından tasarlanan yeni sistem, güneş enerjisi ile çalışıyor.

Aydınlatma ünitesinin oturma grubunda dinlenen vatandaşlar, ihtiyaç duyduklarında cep telefonlarını da şarj edebiliyor. Tasarlanan sistemin denenmesi amacıyla akıllı sokak aydınlatma ünitesi, Çobanlı İskelesi Meydanı'na yerleştirildi.

Renkli ve papatyayı andıran tasarımıyla ünite, aynı anda 6'sı normal, 6'sı ile hızlı olmak üzere 12 cep telefonunu şarj etme özelliğine sahip. Yeni model, estetik görünümüyle vatandaşların ilgi odağı oldu.

Güneş enerjili akıllı sokak aydınlatma ünitesinin başarılı sonuç vermesi halinde halka açık tüm alanlara yerleştirilmesi hedefleniyor.

http://www.milliyet.com.tr/sokak-aydinlatmalarinda-gunes-enerjisinden-samsun-yerelhaber-2380416/

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA