Amasya Duruca Barajinda Gövde Dolgu Çalişmalari Devam Ediyor

DSİ Amasya’ya yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Amasya’da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU; “DSİ olarak son 14 yılda Amasya’da 3 baraj inşa ettik. 27.000 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 29,247 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 58 derenin ıslahını tamamladık” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Amasya ilinin de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü ACU;’’ Bu kapsamda çalışmaları devam eden Amasya Merkez Duruca Barajı tamamlandığında Amasya İli Merkez ilçeye bağlı Duruca ve Boğazköye ait 1.110 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. Projede Gövde dolgu çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Temelden yüksekliği 43,00 metre olan Barajın tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1 120 000 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür ACU;’’ DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;‘’Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

http://yesilirmakgazetesi.com/haber/27327/amasya-duruca-barajinda-govde-dolgu-calismalari-devam-ediyor.html

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA