Çorum Türkiye’ye Örnek Gösteriliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve EPDK'nın düzenlediği yeni kriterlere göre, güneş enerjisi alanında kooperatif kurmanın önü açıldı. Yatırım gündemini yakından takip eden Çorumlu girişimciler, tüm Çorumlular'ın üye olabileceği bir kooperatifin kuruluş aşamalarının tamamladı. Üretim kapasitesi olarak ilk başta 500 KW enerji üretmesi planlanan yatırım için arazi satın alındı. Sıra kurulum aşamasına geldi.

Seyfettin Zengin'in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu S.S. Çorum Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi projesi ile Çorum Türkiye genelinde tüm illere Bakanlık tarafından örnek olarak gösterilirken, pek çok il danışmanlık konusunda Çorum Enerji Kooperatifi'nden destek alıyor.

Dünyada var olan savaşların pek çoğu enerji üzerine kuruluyken, Türkiye'nin kendi milli enerji politikasını geliştirmesinin önemi, muhanete muhtaç olmamakta ve kendi kaynaklarını üretmekte yatıyor. Ne kadar çok üyesi olursa, o kadar çok enerji üretme imkanı tanınan kooperatiflerde, tüm üyelerin ömür boyu elektriklerini bedavaya getirme imkanı, ortaklara sağlanan en büyük fırsatken, fotoğrafın bütününden istenen amaç ise milli enerji üretiminin tekelleşmeden, tabana yayılmasının sağlanması olarak ifade ediliyor. Kuruluşu ve bürokratik gerekçeleri oldukça sıkı olan ve bir dünya şartın yerine getirilmesiyle başarılabilen enerji kooperatifin kuruluş hikayesi ile ilgili bilgi aldığımız Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Seyfettin Zengin, Eylül 2016'da başlayan düzenleme sürecini yakından takip ederek, hiç bir yılgınlığa uğramadan bugüne kadar sabırla geldiklerini bildirdi.

Seyfettin Zengin, enerji kooperatifi kuruluşunun ilk başlangıcını, "Her şey Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt hanımefendinin bizi bilgilendirmesi ve teklifi ile başladı. Bugün geldiğimiz başarı noktasında, başından sonuna kadar her aşamada kendisinin desteklerini gördük. Bundan dolayı kendisine teşekkür ediyoruz." dedi. Kooperatif mantığının tabana yayılmayı amaçlayan bir kurumsal yapı olduğuna vurgu yapan Zengin, bakanlığın aldığı karar ve uygulamaların, bu sektörde yatırım yapan yatırımcıların tekelleşmesinin önüne geçilerek, halkın bütününü bu işe dahil edecek ve herkese kazandıracak bir hedef amaçladığını söyledi.

YEDAŞ'ın 5 ili kapsayan dağıtım bölgesinde mesken abonesi olan herkesin kooperatife  üye olabileceğini açıklayan Seyfettin Zengin, kooperatife üye olmanın ücretsiz elektrik kullanımı anlamına geleceğini, kooperatifin dağıtım şirketiyle üretim tüketim takası yöntemi kullanıp, üyelerine ücretsiz elektrik imkanı sağlayacağını aktardı.

Bakanlık ve EPDK tarafından belirlenen kriterlerde, asıl hedefin kooperatifler aracılığı ile üretimin tabana yayılması olduğunun altını çizen Seyfettin Zengin, "Bu çalışmamız, önce ilimizin sonrasında da ülkemizin milli enerji politikası olarak ülkemizi büyütmeyi ve dışa bağımlılığı engellemeyi hedeflemiştir. Çorum'da gerçekleştirdiğimiz bu başarılı çalışma, kelimenin tam anlamıyla tüm Çorumlu hemşerilerimizin olacaktır." dedi. Zengin, bu yola çıkarken tereddütsüz olarak görev alan Yönetim Kurulu üyeleri Ayhan Boyraz, Elif Gökçen Şahiner'e ve kooperatifin üye sayısını 60'ın üzerine taşıyan kooperatif üyelerine teşekkür ederek, en yakın zamanda üretime başlamanın heyecanıyla yola devam ettiklerini söyledi.

http://corumhakimiyet.net/Detay/79180/corum-turkiye-ye-ornek-gosteriliyor.aspx

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA