Tokat'ta 'Yeni Nesil Sanayi Sitesi' Çalişmalari

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, sanayi sitesinin tamamen taşınacağını, sanayi sitesinde faaliyet göstermesi gereken iş kollarına şehir içinde çalışmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, Üretim Reform Paketinde şehir içinde kalan küçük sanayi siteleri ile sanayi sitelerinin, kredi desteği ile şehir dışlarına taşınması imkan sağlayan projede 9 il içerisinde yer alan Tokat'ta çalışmalarda önemli mesafe kat edildi. Şehre yaklaşık 5 kilometre mesafe de Kömeç köyü altında Yeşilırmak Nehri kenarında 522 bin metrekare alanda yapılacak olan 'Yeni nesil sanayi' sitesi çalışmaları kapsamında belediye sosyal tesislerinde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, çalışmaların bakanlık, belediye ve kooperatif arasında koordineli bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Yeni nesil sanayi sitesinin yıl sonunda kadar projelendirileceğini, önümüzdeki yıl ise ihalesinin yapılacağını ifade eden Başkan Eroğlu,"Yeni Nesil Sanayimizin temeli 2018 yılında atılacak. Bu işten geri dönüş yok, Allah'ın izni ile bitmiştir. DSİ'den bir yazı bekleniyordu oda geldi, herhangi bir problem kalmadı. Önümüzdeki yıl bu işe başladığımızda en kısa sürede inşaatı bittiğinde iş yeri ruhsatlarını aldıktan sonra 6 ay taşınma süresi koyacağız. 6 içinde taşınma işlemleri bittiğinde 2020 yılına yeni sanayi sitesine taşınılmış olur diye düşünüyorum. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Başkan Eroğlu, sanayi sitesinin tamamen taşınacağını, sanayi sitesinde faaliyet göstermesi gereken iş kollarına şehir içinde çalışmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Taşınacak olan sanayi sitesinin yeriyle ilgili sorulara cevap veren Başkan Eroğlu,"Oradaki dükkan sahiplerinin en az iki katı daha para kazanacak bir sistemle oranın şehre vizyon katacak bir proje ile kazandırılması bizim derdimiz. Belediyenin orada 5-6 dönümlük bir yeri var. Onun haricinde belediyenin orada bir mülkiyeti yok. 18. Madde uygulanmış bir yerde tekrar neden uygulayalım" diye konuştu.

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Altan Çelik ise yeni nesil sanayi sitesinin sosyal tesislerden alt yapısına kadar plan içerisinde inşa edileceğini söyledi.

Başkan Çelik, kooperatif olarak aldıkları aidat ve arsa için istenilen parayla ilgili açıklamalarda bulunarak,"250 lira olarak aldığımız aidat üye sayısı arttıkça düşecektir. 50 liraya kadar düşmesini bekliyoruz. Tapunun milli emlaktan satın alınarak hızlandırılması için tapu bedelli topluyoruz. Bu anlamda yeni bir gelişme var. Maliye Bakanımız şehir içerisinde kalan sanayi sitelerinin taşınması konusunda arsaların ücretsiz tahsis edilebileceği açıklaması gündeme geldi. Bu tasarı kanunlaşırsa arsa paralarını iade edeceğiz" şeklinde konuştu.

Tokat Madeni Sanatkarları Odası Başkanı Fehmi Çankaya, yeni nesil sanayi sitesinin Tokat ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi. Eski sanayi sitesinin değerlendirilerek şehre kazanım sağlayacağını ifade eden Başkan Çankaya, inşaat sektörü ile birlikte buradaki katma değer il geneline katkı sağlayacağının altını çizdi.

Tokat Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Halil İbrahim Yüksel de yeni nesil sanayi sitesinin esnaflara önemli kazanımlar sağlayacağını, ödemede kolaylıklar sağlanacağını söyledi. Esnafın iş yerine taşındıktan sonra 2 yıl ödemesiz, 13 yılda yüzde 1 faizle kredi ödeme yapılacağına dikkat çeken Yüksel, bu projeye girmek için birçok ilin sırada beklediğini, bu projenin Tokat için bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

https://www.haberler.com/tokat-ta-yeni-nesil-sanayi-sitesi-calismalari-10162175-haberi/

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA