OKA EYLÜL AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTISI AMASYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Eylül ayı toplantısı, 26 Eylül 2017 tarihinde Samsun Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Osman KAYMAK’ın başkanlığında, Amasya Valisi Dr. Osman VAROL’un ev sahipliğinde, Tokat Valisi Dr. Ömer TORAMAN, Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa ÇİTTIR ve diğer Yönetim Kurulu üyelerinin katılımlarıyla ile Amasya ilinde gerçekleştirildi.

OKA Yönetim Kurulu Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan Samsun Valisi Osman KAYMAK şunları ifade etti:

’Amasya, Çorum Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer sosyal/ekonomik aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirmek ve bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmekte olan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının "2017 yılı Eylül ayı Yönetim Kurulu" toplantısını gerçekleştirmek ve Kurulun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Bilindiği üzere, daha önce tamamlanan Samsun Fuar Kongre Merkezi, Çorum Teknoparkı ve Amasya ilimizde Yeşilırmak Şişirme Bendi, Yenilenebilir Enerji ve Turizm Cazibe Alanı Projesinin güdümlü proje sözleşmesi imzalanmış ve şu anda proje inşaatı %99 oranında tamamlanmış durumdadır. Yaklaşık bütçesi 16 Milyon lira olan bu yatırımız 7 milyon lirası Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği olarak sağlanmış olup geri kalan 9 Milyon lira Amasya Belediyesi ve Amasya İl Özel İdaresi tarafından karşılanmıştır. Proje kapsamında Yeşilırmak Kauçuk Bend Yapım İşi ve 200 Kw’lık Hidrodinamik Burgu Hes Kurulması sağlanmıştır. Ayrıca, Amasya Belediyesi Kent Müzesi ve Sergi Salonları Binası Yapım İşi bitirilmek üzeredir.

Bu proje sayesinde, Amasya Kalesi ve Tarihi Yalı Boyu Evleri ile en önemli doğal mirası durumundaki Yeşilırmak Nehri’nin bütünleştirilmesi ve Yeşilırmağın su seviyesinin şehir içerisinde, istenildiği miktarlarda kontrol edilmesi sağlanarak, bölge akarsuları için yaz aylarında sulama suyu sağlanması ile su seviyesinin kontrol edilmesinde düşük maliyetli, taşkın korumalı bir modelin oluşturulması ve tanıtılması amaçlanmaktadır.

Ayrıca proje ile birlikte, bölge akarsularında çevre dostu, hidrodinamik burgu HES ile yenilenebilir enerji elde edilmesine bir model oluşturması ve bu modelle elektrik üretimine katkı sağlanması hedeflenmektedir. Böylece, TR83 Bölgesinde kentsel dokuların korunması, geliştirilmesi, turizme yönelik kentsel altyapının sürdürülebilir bir yaklaşımla iyileştirilmesi, turizm sektörü işletmeleri başta olmak üzere tüm bağlı sektör ve iş kollarında iş ortamının iyileştirilerek bölgesel rekabet edebilirliğin güçlendirilmesi, bölgesel gelişmenin hızlandırılması ile ilin marka kent olmasına katkı sağlanacaktır.

Son olarak, bu toplantı vesilesiyle Amasya İlimizde yeni göreve Başlayan Sayın Valimize hayırlı olsun ve başarı dileklerimizi sunarken bugün yapılacak Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza katılım ve desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyoruz.’ dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Eylül ayı yönetim kurulu toplantısı gündemdeki diğer maddelerin görüşülmesi ile devam etti.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA