Tokat'ta 18 Sofralik Üzüm Çeşidi Denemesi Yapiliyor

Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Duran Kılıç, 18 sofralık üzüm çeşidi denemeye alındığını ifade ederek,"Farklı zamanlarda olgunlaşan üzüm çeşitlerinin belirlenmesiyle ve bu belirlenen çeşitlerle yeni bağ alanlarının tesis edilmesi bölgede daha uzun periyotta üzüm satışı imkanı sağlayacaktır" dedi.

Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Merkezi'nde (OKTAM) 'Bağ Bozumu' programı düzenlendi. OKTAM tarafından 2010 yılında sofralık üzüm yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla iç ve dış piyasada ekonomik öneme sahip, farklı zamanlarda olgunlaşan sofralık üzüm çeşitlerinin Tokat'taki performanslarının araştırıldığı proje çalışmaları kapsamında hasadı yapılan üzümler düzenlenen program ile tanıtıldı. TokatValisi Ömer Toraman ile İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer'e OKTAM görevlisi Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Duran Kılıç, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. 18 sofralık üzüm çeşidi denemeye alınmış olduğunu ifade eden Kılıç, "Tokat için Prime ve Trakyailkeren çeşitleri erkenci, cardinal, victoria gibi çeşitler narince üzüm çeşidine göre 1.5 ay önce hasat olgunluğuna ulaşmışlardır. Farklı zamanlarda olgunlaşan üzüm çeşitlerinin belirlenmesiyle ve bu belirlenen çeşitlerle yeni bağ alanlarının tesis edilmesi bölgede daha uzun periyotta üzüm satışı imkanı sağlayacaktır. Sofralık üzüm yetiştiriciliğinde alan ve üretim miktarında artışların sağlanması ile de yeni işletmelerin ve tesislerin kurulmasını beraberinde getirecektir. Diğer bir çalışmada ise Tokat bağ alanlarının yüzde 95'inde üretimi yapılan narince üzüm çeşidine ait üstün özellikli klonların seçilmesi amaçlanmıştır. Bundan sonra aşılı asma fidanı üretiminde belirlenen klonlardan elde edilen fidanlarla kurulacak yeni tesislerde verim ve kalite artışı sağlanacak olup üreticiye daha fazla gelir sağlayacaktır" dedi.

Kılıç, çalışmaların çıktılarını uygulamaya aktarmak Tokat bağcılığını geliştirilmesini sağlamak amacıyla 2015 yılında Tokat İl Özel İdaresi desteği ile 300 bin kapasiteli aşılı asma fidanı üretim tesisi, 150 metreküp kapasiteli soğuk hava deposu ve asma anaçlığı kurulduğunu sözlerine ekledi.

Programda Vali Toraman ve beraberindekiler üzüm yetiştirilen alanları gezerek incelemelerde bulundu. 

https://www.haberler.com/tokat-ta-18-sofralik-uzum-cesidi-denemesi-10046373-haberi/

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA