OKA AĞUSTOS AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTISI TOKAT’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Ağustos ayı toplantısı, 25 Ağustos 2017 tarihinde Samsun Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Osman KAYMAK’ın başkanlığında, Tokat Valisi Dr. Ömer TORAMAN’ın ev sahipliğinde, Amasya Valisi Dr. Osman VAROL, Çorum Valisi Necmeddin KILIÇ, Tokat Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa ÇİTTIR, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim KAYA, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Adem DİZER, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki MURZİOĞLU’nun katılımlarıyla ile Tokat ilinde gerçekleştirildi.

OKA Yönetim Kurulu Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan Samsun Valisi Osman KAYMAK şunları ifade etti:

“Amasya, Çorum Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer sosyal/ekonomik aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirmek ve bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmekte olan Kalkınma Ajansının '2017 yılı Ağustos ayı Yönetim Kurulu’ toplantısını gerçekleştirmek ve Kurulun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Tokat Meydan Çarşısı’nın eski tarihi ve ticari kimliğine kavuşturulması amacıyla Tokat Belediyesi tarafından toplam bütçesi 30 milyon TL’lik 3 etaplı bir proje hazırlanmıştı. Bu projenin ikici etabının bütçesi yaklaşık 11 milyon liradır. Bu bölümü tamamlamak üzere Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu tarafından onaylanan güdümlü proje sayesinde 7 Milyon lira hibe desteği verilecektir. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Tarihi Tokat Taşhanı'nda OKA adına Sayın Tokat Valimiz ve proje sahipleri adına Tokat Belediye Başkanımız tarafından bu projenin hibe destek sözleşmesi imzalandı.  Meydan Çarşısı Projesi sayesinde Tokat Belediyesi, Valiliğimiz, İl Genel Meclisimiz, Ticaret Odamız ve oradaki mülk sahibi esnaf kardeşlerimiz ile beraber Tokat Meydan Çarşısı'nın önemli bir ekonomi odağı ve aynı zamanda bir turizm cazibe merkezi haline gelmesi sağlanacaktır. Projenin Tokat ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyoruz ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Bugün bu toplantıda diğer gündem maddelerinin yanında çok önemli iki adet yeni güdümlü projemizi daha görüşerek karara bağlamayı ümit ediyoruz. Bunlardan birincisi Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerimizin tamamını kapsayan “Buzağı Can Sütü” Güdümlü Projesidir. Samsun Büyükşehir Belediyemiz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve dört ilimizdeki yetiştirici birlikleri ve Tarım İl Müdürlükleri ile beraber uygulamayı planladığımız bu proje ile bölgemizdeki erken buzağı ölümlerini en az seviyelere indirmeyi hedefliyoruz. İlk etapta üreteceğimiz 15.000 doz ağız sütü ikame tozunun çiftçilerimize dağıtılması sayesinde ve dört ilimizde hayvan yetiştiricilerimize yönelik yapılacak hayvan sağlığı ve beslemesi eğitim programları ile önce bölgemizde sonra da tüm ülkemize yayılmasını ümit ettiğimiz bu proje sayesinde buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi ve hayvancılıkta karlılığın artırılması sağlanacaktır.

Bu toplantıda ele alacağımız ikinci güdümlü projemiz ise Çorum ili Dodurga İlçesinde uygulanması planlanan “Tıbbi Ve Aromatik Bitki Üretimini Geliştirme Projesi”dir. Bu proje ile Çorum ilimizi tıbbi aromatik bitkilere ait fide üretim merkezi haline getirmek istiyoruz. Proje ile birlikte sözleşmeli çiftçilik modelini yaygınlaştırmak ve Dodurga İlçemizi kırsal alanda bir cazibe merkezi haline getirerek kırsal bölgedeki yoksulluğun azaltılmasını hedefliyoruz.

 

Son olarak, bu toplantı vesilesiyle Tokat İlimizde yeni göreve Başlayan Sayın Valimize hayırlı olsun ve başarı dileklerimizi sunarken bugün yapılacak Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza katılım ve desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Ağustos ayı yönetim kurulu toplantısı gündemdeki diğer maddelerin görüşülmesi ile devam etti.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA