Tokat Tarihi Meydan Çarşısının Turizm Cazibe Alanına Dönüştürülmesi Proje Sözleşmesi İmzalandı

Tokat’ta tarihi Meydan Çarşısının Turizm Cazibe Alanına Dönüştürülmesi Güdümlü Proje sözleşmesi törenle imzalandı.  Törene Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Vali Dr. Ömer Toraman, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, TSO Başkan Vekili Erol Can ve kurum yetkilileri katıldı.

 

İmza töreni öncesi konuşan OKA (Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı) Genel Sekreteri Mevlüt Özen “Tokat Belediyesi, Valiliğimiz, İl genel Meclisimiz, Ticaret Odamız ve orada ki esnafla beraber meydan projesi üzerine yaklaşık bir bucuk yıldır uğraşıyoruz. Bugün imza aşamasına geldi. Bilindiği gibi meydan çarşısında Tokat’ın kalbi atıyor, ekonomi dönüyor. Bu ekonomi odağının turizm odağı olabilmesi için bir restorasyondan geçmesi, esnafımızın sunumunu daha iyi dükkânlarda ve tarihi dokuya uygun bir yapıda sergilemeleri oranın katma değerini çok arttıracak. Aynı zamanda kale, taşan ve meydan camisiyle beraber bir bütünsellik oluşacak. Biz böyle bir projeye yaklaşık yüzde 75 civarında bir destek vermekle çok mutlu olduğumuzu bildirmek istiyorum. En geç bir yıl içinde o bölgede restorasyon çalışmaları tamamlandığında çok güzel bir turizm cazibe alanına kavuşmuş olacağız. Ben Belediye Başkanımıza, Valimize, İl Genel Meclis Başkanımıza katkılarından dolayı hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise konuşmasında Tokat için son derece önem arz eden meydan projesinin OKA’da ki maddi kaynağıyla alakalı imza töreni için bir araya geldiklerini belirterek “Bu önemli katkıda emeği gecen başta bakanlığımıza, Valimize, özel idaremize, il genel meclisine ve emeği geçen esnaf kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Tokat’ın uzun yıllardır beklediği böylesine önemli bir projenin bir bucuk yıldır ki geldiği zaman ve şu an ki durum hepimiz için oldukça sevindirici. Yedi, sekiz tane kurumun ortaklaşa yürüttüğü bir projeydi. Esnaf kardeşlerimizin desteği ve katkıları önemliydi. Biz onlardan aldığımız bu güçle yola çıktık. Olayın birinci aşaması esnafımızın ticaretini gerçekleştireceği eski pansiyonun yeriydi. Bu proje birliktelik olunduğu zaman işlerin nasıl yürüdüğünün bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

 

TokatIn tarihi bir şehir olduğunu belirten Tokat valisi Dr. Ömer Toraman “Tarihi şehirler o şehirde yaşayanlara ilave sorumluluklar yükler. Tarih saygı bekler, ilgi bekler. Bu anlamada Tokat’ta burada yayanlardan ve gelenlerden olması gereken ilgiyi ve saygıyı bekler. Bunun olması içinde o tarihi dokuyu zamanın gereklerine uygun şekilde gelecek nesillere aktarmak gerek. Tokat’ta pek çok önemli adımlar atılmış fakat bugün konuştuğumuz projenin diğerlerinden ayrı tutulması gereken hususu var. O da bu projenin meydan projesi olması. Meydanlar şehirlerin kalbidir, merkezidir. Tokat’ta ki tarihi eserler maalesef şehir yapılanmasının içerisinde kalmış. Yeni binalarla tarihi dokunun adeta gizlendiği bir durumla karşı karşıyayız. Bu ve benzeri projeler tarihi eserlerin yeniden görünür kılınması, daha da önemlisi bu tarihi mirasları bir birleriyle bağlantı kuracak ilişkilendirecek bir şehir mimarisinin de hayata geçirilmesi anlamında bu proje öne çıkan müstesna bir proje. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA