Amasya’mizin Incisi Bamya Hasadi Başladi

İlimizin en önemli bitkisel ürünlerinden olan bamyanın hasadı Temmuz ayı ortaları itibari ile başladı. İlimiz de yeşil ve kurutulmuş çiçek bamyası şeklinde değerlendirilmektedir.

Bamya 2017 yılı içinde ilimizde 5478 da alanda yetiştirilmektedir. İlimiz bamya üretiminde Ülkemizde 5. Sırada yer almaktadır ve Ülkemiz ihtiyacının yaklaşık %10'nunu karşılamaktadır. İlimizde Bamya üretimi yaş satışı yanında büyük ölçüde kurutulmuş çiçek bamyası şeklinde değerlendirilmektedir.

Üretiminin her aşaması oldukça meşakkatli olan bamya üreticilerini hasatta ziyaret eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Lokman GÜLTEKİN üreticilerle görüşmelerde bulundu. Üretimi ve pazarlanması aşamalarında karşılaşılan problemlerle ilgili bilgiler alarak sohbetlerde bulundu.

http://yesilirmakgazetesi.com/haber/26780/amasyamizin-incisi-bamya-hasadi-basladi.html

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA